Blog

Korzystna interpretacja fiskusa dla przedsiębiorców prowadzących firmy w domu

Jeżeli mieszkania w którym prowadzona jest działalność służy również celom mieszkaniowym, przedsiębiorca nie będzie musiał płacić podatku od nieruchomości według wyższej stawki.

Informatycy będą musieli zapłacić wyższy podatek. Fiskus zmienia stanowisko

KIS wydał kolejną interpretację podważającą dotychczasową metodę rozliczenia się przez informatyków. Do niedawna skarbówka zgadzała się ażeby usługi informatyczne nie mające bezpośredniego związku z oprogramowaniem mogły korzystać z opodatkowania stawką 8,5%. Obecne stanowisko jest takie iż każdy rodzaj działalności wykonywany przez informatyka ma co do zasady związek z oprogramowaniem i…

Mikroapartamenty poza wyłączeniem z kosztów

Wprowadzone przez polski ład ograniczenie w amortyzacji lokali mieszkalnych dotyczy wyłącznie mieszkań i domów gdzie zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury minimalna powierzchnia wynosi 25 m kw. Oznacza to, że brak możliwości amortyzacji nie obejmuje lokali o powierzchni mniejszej niż wskazana powyżej.

Urząd skarbowy wyliczy najkorzystniejsze rozliczenie PIT dla podatnika

Zeznania podatkowe PIT-36 albo PIT-37 za 2022 r. będziemy składać w przyszłym roku od 15 lutego do 2 maja. Osoby, których roczne rozliczenie podatkowe z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się korzystniejsze niż rozliczenie według Niskich Podatków, otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy w podatku.

Wyższe limity jednorazowej a amortyzacji u małych podatników i podatników rozpoczynających działalność w 2023 r.

Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą skorzystać z:■ jednorazowej amortyzacji do limitu 50 000 euro albo■ jednorazowej amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych (do 100 000 zł). W 2023 r. wysokość limitu jednorazowej amortyzacji dla kwoty 50 000 euro wynosi 241 000 zł.

Od 2023 roku do pracownik zdecyduje o zaliczkach w PIT

Pracownicy których dochody nie przekraczają 30 tys. złotych od 2023 roku uzyskają możliwość złożenia płatnikowi wniosku o niepobierania zaliczek na PIT.

Przejście na skalę w połowie roku nie dla każdego ryczałtowca

Z przejścia na skalę podatkową nie skorzystają w trakcie 2022 roku ryczałtowcy osiągający przychody z najmu -możliwość taka powstanie dopiero w 2023 przy składaniu zeznania za rok poprzedni.

Polski ład po zmianach – zmiana formy opodatkowania dostępna tylko raz

Nowelizacja polskiego ładu w wybranych przypadkach na zmianę formy opodatkowania bądź od połowy 2022 roku, bądź od 2023 z mocą wsteczną za cały rok 2022. Należy jednak pamiętać, że skorzystanie z pierwszej z opcji wykluczy możliwość skorzystania z drugiej.

Ustawa Polski Ład 2.0

Ustawa Polski Ład 2.0 – tzw. niskie podatki przyjęta przez Sejm. 12 maja 2022 roku sejm oficjalnie przyjął ustawę Polskiego Ładu 2.0, dzięki której PIT zostanie obniżony z 17% na 12% dla podatników na skali podatkowej Przedsiębiorcy na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej, będą mieli możliwość na rozliczenie części…

Wydatki związane z najmem mieszkania można rozliczyć w firmowych kosztach

Jeżeli podatnik wynajmuje mieszkanie w innym mieście z uwagi na bliższy kontakt z kontrahentami, może rozliczyć wydatki na najem w podatkowych kosztach.