Blog

Mikroapartamenty poza wyłączeniem z kosztów

Wprowadzone przez polski ład ograniczenie w amortyzacji lokali mieszkalnych dotyczy wyłącznie mieszkań i domów gdzie zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury minimalna powierzchnia wynosi 25 m kw. Oznacza to, że brak możliwości amortyzacji nie obejmuje lokali o powierzchni mniejszej niż wskazana powyżej.

Urząd skarbowy wyliczy najkorzystniejsze rozliczenie PIT dla podatnika

Zeznania podatkowe PIT-36 albo PIT-37 za 2022 r. będziemy składać w przyszłym roku od 15 lutego do 2 maja. Osoby, których roczne rozliczenie podatkowe z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się korzystniejsze niż rozliczenie według Niskich Podatków, otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy w podatku.

Wyższe limity jednorazowej a amortyzacji u małych podatników i podatników rozpoczynających działalność w 2023 r.

Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą skorzystać z:■ jednorazowej amortyzacji do limitu 50 000 euro albo■ jednorazowej amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych (do 100 000 zł). W 2023 r. wysokość limitu jednorazowej amortyzacji dla kwoty 50 000 euro wynosi 241 000 zł.

Od 2023 roku do pracownik zdecyduje o zaliczkach w PIT

Pracownicy których dochody nie przekraczają 30 tys. złotych od 2023 roku uzyskają możliwość złożenia płatnikowi wniosku o niepobierania zaliczek na PIT.

Przejście na skalę w połowie roku nie dla każdego ryczałtowca

Z przejścia na skalę podatkową nie skorzystają w trakcie 2022 roku ryczałtowcy osiągający przychody z najmu -możliwość taka powstanie dopiero w 2023 przy składaniu zeznania za rok poprzedni.

Polski ład po zmianach – zmiana formy opodatkowania dostępna tylko raz

Nowelizacja polskiego ładu w wybranych przypadkach na zmianę formy opodatkowania bądź od połowy 2022 roku, bądź od 2023 z mocą wsteczną za cały rok 2022. Należy jednak pamiętać, że skorzystanie z pierwszej z opcji wykluczy możliwość skorzystania z drugiej.

Ustawa Polski Ład 2.0

Ustawa Polski Ład 2.0 – tzw. niskie podatki przyjęta przez Sejm. 12 maja 2022 roku sejm oficjalnie przyjął ustawę Polskiego Ładu 2.0, dzięki której PIT zostanie obniżony z 17% na 12% dla podatników na skali podatkowej Przedsiębiorcy na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej, będą mieli możliwość na rozliczenie części…

Wydatki związane z najmem mieszkania można rozliczyć w firmowych kosztach

Jeżeli podatnik wynajmuje mieszkanie w innym mieście z uwagi na bliższy kontakt z kontrahentami, może rozliczyć wydatki na najem w podatkowych kosztach.

zatrudnienie pracowników z Ukrainy

Jeżeli jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy zgłoś swoją ofertę pracy w najbliższym powiatowym urzędzie pracy (lista teleadresowa urzędów https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu) lub poprzez formularz online na stronie https://www.praca.gov.pl Pamiętaj, aby w uwagach oferty dodać komentarz, że oferta skierowana jest do obywateli Ukrainy. Na każdym etapie składania oferty pracy możesz liczyć na wsparcie…

Spółka z o.o. – jak uniknąć składki zdrowotnej?

Zmiana umowy spółki w taki sposób ażeby przewidywała zobowiązanie wspólnika dopowtarzających się świadczeń pieniężnych pozwoli na uniknięcie konieczności płacenia składkizdrowotnej. Tego typu wynagrodzenie opodatkowane będzie według skali podatkowej